Jak skutecznie wytyczać cele i wprowadzać zmiany w życiu zawodowym

Comment

Szkolenia i coaching

Pragnąc zmienić coś w życiu należy tego mocno chcieć – jednak same chęci nie wystarczą. Koniecznie jest działanie. Aby działać, najpierw należy wyznaczyć odpowiednie cele. Czy to wszystko? Nie, teraz będzie najtrudniejsze – realizacja tych zmian. Osiągnięcie celów i zmiana dotychczasowego życia może je obrócić o sto osiemdziesiąt stopni – oczywiście na lepsze.

Od czego zacząć zmiany w życiu zawodowym?

Najpierw jest postanowienie. Co zrobić, żeby przerodziło się w sukces? Należy skutecznie wyznaczyć plan działania. Bez planu raczej się nie obejdzie – to dokładnie opracowany plan pozwoli (nieszybko i niebezboleśnie) zmienić ścieżkę życia zawodowego. Wielu ludzi narzeka na swoją posadę. Ludzie potrzebują wyzwań i spełnienia a nie nudnej pracy, której nie lubią. Niewielu ma odwagę, aby coś zmienić. Jest przecież nieźle – zawsze mogło być gorzej, prawda? Prawda, ale może być też lepiej – wszystko zależy od skutecznego działania.

Jak zaplanować zmiany w karierze?

Każdy cel wymaga czasu. Nic nie zmienia się od razu, dlatego realizując cel warto uzbroić się w cierpliwość. Każdy chciałby szybkich zmian, jednak nawyki nabierane są wraz z biegiem czasu. Należy unikać podejmowania decyzji w ekscytacji, euforii czy zdenerwowaniu – należy do całej sprawy podejść na spokojnie. Racjonalne postępowanie, wyznaczenie szczegółowego celu jest kluczem do sukcesu.

Inne publikacje  Jakie szkolenia dla nauczycieli?

Jak się motywować do zmian?

Podobno najlepsza motywacją jest nagroda. W tym przypadku jest podobnie, wyznaczony cel pociąga za sobą skutki, w wyniku czego powstaje nagroda. Może być to lepiej płata praca, wyższe stanowisko lub po prostu samospełnienie i realizacja – bez względu na to, co jest motorem do zmian, warto je zwizualizować. Człowiek lubi posiadać, dlatego wizja czegoś lepszego będzie najlepszą motywacją, aby kontynuować pracę nad nawykami.

Jak sprecyzować cele?

Wszystko, co wartościowe, jest trudne. Dlatego właśnie mnóstwo osób poddaje się w trakcie drogi. Do sukcesu nie ma windy, trzeba iść schodami, które nieraz są strome i długie. Precyzyjne sformułowanie celu (na przykład – stanowisko dyrektora) może znacznie ułatwić trzymanie się ‘zasad’. Trzeba konkretnie sprecyzować, co chce się osiągnąć.

Jak nie zrezygnować w trakcie?

Na początku jest zapał – duży zapał, każdy czuje, że może wszystko. Jednak z biegiem czasu i przeciwnościami losu podświadomie można obniżać poprzeczkę wcześniej postawionych celów. Właśnie dlatego, warto na początku drogi do zmian zapisać cele, które chce się osiągnąć. Ważne jest, aby nie obniżać poprzeczki.

Mniej znaczy więcej?

Początkowa euforia może być przyczyną wyznaczenia zbyt wielu celów. Biorąc zbyt dużo na barki można szybko się poddać. Lepiej wyznaczyć sobie mniejsze plany, a kolejne dołożyć dopiero po realizacji poprzednich.

Inne publikacje  Informatyka na studiach podyplomowych

Dzielenie pomaga!

Planując zmiany w swoim życiu, warto się z kimś tym planem podzielić. Często wsparcie kogoś bliskiego może okazać się nieocenione. Zaangażowanie kogokolwiek w cel to pewnego rodzaju zobowiązanie, które może okazać się pomocne przy jego realizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *