Jak trzymać pieniądze w księgowości?

Comment

Rozwiązania dla firm
Trzymanie pieniędzy w księgowości

Prowadzenie księgowości to jedno z większych wyzwań, przed którymi staje każdy właściciel przedsiębiorstwa. Polskie firmy posiadają w tym zakresie trzy możliwości: samodzielne prowadzenie księgowości, nawiązanie współpracy z biurem rachunkowym albo zatrudnienie księgowego.

Czym jest księgowość i jakie może przybrać formy?

Księgowość to ogół czynności formalnych, jakie firma powinna wykonywać okresowo na rzecz państwa, głównie w zakresie rozliczania podatków. W jej skład wchodzi zatem odpowiednie rozliczanie podatku dochodowego i VAT-u (w przypadku, gdy przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem VAT), obowiązki względem ZUS-u oraz prowadzenie niezbędnej dokumentacji powiązane z obowiązkiem jej przechowywania przez określony ustawowo okres.

Małe firmy, szczególnie te jednoosobowe, posiadają prawo do prowadzenia tak zwanej uproszczonej księgowości w ramach KPiR, a więc nieskomplikowanej ewidencji notującej przychody i wydatki. Możliwość korzystania z tego systemu zależy od kwot sprzedażowych, a także formy organizacyjnej (KPiR wyklucza spółki handlowe). Większe przedsiębiorstwa są zobowiązane do prowadzenia pełnej księgowości w postaci ksiąg rachunkowych, co stanowi procedurę znacznie bardziej skomplikowaną.

Warto podkreślić, że niezależnie od wybranej metody prowadzenia księgowości, to przedsiębiorca ponosi zawsze pełną odpowiedzialność za wszelkie uchybienia w tym względzie. Jeżeli jednak błędy proceduralne pojawiły się nie z jego winy, po spełnieniu określonych warunków będzie mógł się starać o odszkodowanie.

Inne publikacje  Zasady archiwizacji dokumentów w przedsiębiorstwie

Która metoda prowadzenia księgowości będzie najlepsza?

Wydaje się, że właściciele najmniejszych, jednoosobowych firm powinni rozważyć samodzielne prowadzenie własnej księgowości – zwłaszcza w sytuacji, gdy ich działalność gospodarcza posiada charakter schematyczny i przewidywalny, a dochody i koszty w każdym miesiącu są zbliżone. Bycie swoim własnym księgowym wiąże się zarówno z oszczędnością, jak i z pełną wiedzą o stanie finansów przedsiębiorstwa. Wpisane jest w to jednak także pewne ryzyko: osoba niedoświadczona łatwiej popełnia błędy w obliczeniach, nie zawsze posiada również niezbędne kompetencje pozwalające śledzić zmiany w przepisach. Część tych niedogodności da się na szczęście wyeliminować, korzystając ze specjalnego oprogramowania dla księgowości: programy takie obliczają podatki, podają kwoty składek ZUS i pomagają we wszelkich pozostałych rozliczeniach.

Jeżeli jednak dojdziemy do wniosku, że nie podołamy obowiązkom księgowości sami, możemy skorzystać z usług biura rachunkowego. Ważne, aby posiadało ono dobrą opinię na rynku, powinno także legitymować się certyfikatem księgowym i ubezpieczeniem OC.

Ostatnia możliwość to zatrudnienie w firmie księgowego na etat. Ten wariant powinni rozważyć właściciele największych firm. Osoba taka nie musi dysponować certyfikatem ani ubezpieczeniem, natomiast odpowiada za swoje zadania jak każdy inny pracownik. Rozwiązanie to – choć relatywnie drogie – powinno zapewniać maksymalne bezpieczeństwo dla firmowych finansów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *