Cechy dobrego kuriera

Comment

Biznes
cechy kuriera

Zgodnie z definicjami podawanymi przez słowniki i encyklopedie kurier- to osoba, której zadaniem jest szybkie dostarczanie wiadomości lub przesyłek. Już starożytni Rzymianie mieli w całym swym cesarstwie sieć kurierów i punktów, w których zatrzymywali sie oni na odpoczynek, podczas przewożenia wiadomości i towarów. Niektórym, być może, posłaniec kojarzyć się z Hermesem, bogiem greckim, którego atrybutem były buty ze skrzydłami. Pozwalały mu na szybkie przemieszczanie się z miejsca, na miejsce. W dzisiejszych czasach kurierzy maja do wykonania takie same zadania, natomiast wymaga się również, aby byli solidni i tani. Czy określenie najtańszy kurier jest równoznaczne z tym, że jest najlepszy?

Czego oczekujemy od kuriera?

Zgodnie z powszechnie obowiązującymi opiniami kurierzy mają określone zadanie (dostarczanie przesyłek), z którego powinni wywiązywać się najlepiej, jak potrafią. Powinni być punktualni, godni zaufania i solidni. Chcemy, by traktowali swoja pracę z dużym zaangażowaniem i dbali, aby przy dostawie produktu do klienta nie uległ on uszkodzeniu. Oczekujemy również, że posłaniec będzie służył pomocą przy dopełnianiu formalności, pomoże nam w przeniesieniu przesyłki do mieszkania i będzie dla nas uprzejmy. Ci z nas, którzy zwracają uwagę na koszty, zapewne dodają, najchętniej wybierają usługi firm, których kurierzy są najtańsi.

Jakie są realia?

Dostarczanie i odbieranie paczek, to tylko jedna z wielu czynności, które musi wykonywać kurier. Ponadto osoby parające sie tym zawodem musza być kierowcami, księgowymi (wystawiają faktury, listy przewozowe), czy nawet kasjerami (przesyłki pobraniowe). Przewóz przesyłek do wybranej lokalizacji powinien być przez kuriera zaplanowany i nie pomoże tu żadna nawigacja. Trasę powinien znać niemal jak taksówkarz. Dziennie kurier odwiedza kilkadziesiąt adresów, a ich kolejność zależy od wielu czynników. Uwzględnić należy na przykład preferowane pory dostarczenia przesyłek. Równie ważne jest logiczne i ekonomiczne zaplanowanie trasy, a nawet odpowiednie ułożenie paczek w samochodzie. To wszystko składa się na prace kurierów. Ponadto musza oni jeszcze posiadać umiejętność kontaktu z różnymi klientami, radzić sobie z presją czasu oraz wieloma przeciwnościami.

Inne publikacje  Jak zweryfikować agencję detektywistyczną?

Jak widać praca ta jest bardzo wymagająca. Nie usprawiedliwia to jednak faktu, że najtańsi kurierzy bywają mniej solidni, czy nieuprzejmi (ponieważ są źle opłacani). Do wykonywania zawodu kuriera, tak jak w przypadku innych profesji, trzeba mieć odpowiednie predyspozycje. Trzeba też te prace lubić i czerpać z niej satysfakcję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *