Co trzeba zrobić, aby uzyskać kredyt gotówkowy?

Comment

Finanse

Pożyczka i kredyt gotówkowy są najpopularniejszym źródłem pozyskania pieniędzy. W sytuacji, gdy zabraknie gotówki na zakup samochodu, domu czy na wymarzone wakacje zawsze możemy pożyczyć pieniądze od rodziny czy znajomych, ale jeśli nie chcemy tego robić, skorzystajmy z propozycji banku. Co zrobić, by dostać kredyt?

Co trzeba zrobić, aby uzyskać kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy może otrzymać każdy, kto ma ukończone 18 lat i posiada zdolność kredytową. Kiedy zgłosimy się do banku, jego pracownicy zaczną od policzenia tzw. scoringu. Zdolność kredytowa to zdolność do spłaty kredytu (kapitału i odsetek) w terminie określonym w umowie. Bank dokonuje analizy kredytowej, a dzieli ją na dwie części – ilościową i jakościową. Analiza ilościowa obejmuje sprawdzenie sytuacji finansowej potencjalnego kredytobiorcy. Bank sprawdza uzyskiwane dochody, miesięczne koszty utrzymania (czynsz, media), a także obecne zadłużenie (aktualnie spłacane kredyty, wysokość zadłużenia z kart kredytowych, dostępne limity, poręczone kredyty). W czasie analizy bank bierze pod uwagę także następujące cechy – wiek, stan cywilny, liczba osób na utrzymaniu, status mieszkaniowy, wykształcenie, staż pracy, wykonywany zawód i zajmowane stanowisko oraz naszą historię kredytową. Oczywiście nie opiera się jedynie na naszych słowach, ale prosi o ich potwierdzenie. Bank pobierze raport z BIK, żeby sprawdzić, jakie mamy zobowiązania i jak wygląda nasza historia kredytowa. Sprawdzi też, czy wszystkie poprzednie zobowiązania spłacaliśmy terminowo i czy nie mamy zaległości większych niż 30 dni.

Inne publikacje  Jak zostać rezydentem podatkowym?

Jakie dokumenty są potrzebne, by uzyskać kredyt gotówkowy?

Aby otrzymać kredyt gotówkowy musimy przedstawić kilka dokumentów. Przede wszystkim potrzebny jest taki, który potwierdzi naszą tożsamość – na jego podstawie zweryfikowane zostaną dane, wiek oraz narodowość. Bank poprosi także o zaświadczenie o dochodach, które będzie podstawą do oceny zdolności kredytowej. Zaświadczenie o dochodach otrzymamy od pracodawcy. Bank może też poprosić o dodatkowe potwierdzenie dochodów, np. wyciągi z konta bankowego z ostatnich trzech miesięcy. Niektóre banki udzielają pożyczek na oświadczenie. Taki kredyt gotówkowy bez zaświadczeń mogą otrzymać osoby ubiegające się o niewielką pożyczkę. Formalności są mało skomplikowane, a ich załatwienie trwa krótko. Taki produkt najczęściej oferuje się osobom, które mają rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy w danym banku, dzięki czemu można sprawdzić, czy dana osoba ma regularne przychody i będzie w stanie spłacić zobowiązanie. Banki coraz częściej wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i udzielają kredytów także osobom zatrudnionym na umowę zlecenie lub dzieło. W takim przypadku podstawą potwierdzenia zdolności kredytowej są regularne wpływy na konto.

Kredyt gotówkowy może uratować naszą sytuację finansową, ale musimy pamiętać, że trzeba go spłacić. Zanim podpiszemy się pod umową kredytową, dobrze sprawdźmy jej warunki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *