Czy w przypadku studiów podyplomowych jest granica wieku?

Comment

Studia
studia w starszym wieku

Najczęściej rozpoczynamy naukę na studiach podyplomowych tuż po uzyskaniu tytułu magistra, lecz zdarza się, że i wiele lat później okazuje się, iż moglibyśmy uzyskać awans, gdybyśmy ukończyli kolejną podyplomówkę. Czy istnieje zatem granica wieku, po której przekroczeniu nie można już iść na studia podyplomowe?

Uczymy się przez całe życie

To jedno z ulubionych haseł powtarzanych przez nauczycieli szkół podstawowych oraz liceów. Okazuje się jednak, że może ono dotyczyć nie tylko zdobywania kolejnych doświadczeń życiowych, ale również uzyskiwania dyplomów studiów. Uczelnie wyższe, które organizują podyplomówki nie wyznaczają bowiem żadnej granicy wieku dla przyszłych żaków – przyjmują zarówno studentów przed trzydziestką, jak i przed setką. Co więcej, zdaniem wielu współczesnych badaczy z biegiem czasu rośnie zainteresowanie kontynuowaniem edukacji wśród osób w średnim wieku. Widok pięćdziesięciolatka uczestniczącego w ćwiczeniach nikogo już więc nie zdziwi, podobnie jak starszych od niego żaków.

Niektóre rodzaje studiów podyplomowych są wręcz z założenia przeznaczone dla osób mogących się wykazać dużym doświadczeniem zawodowym, którego nie sposób osiągnąć w kilka lat po ukończeniu studiów magisterskich. Przykładem są choćby światowej sławy studia MBA, na które dostają się osoby, które są w stanie wykazać się udokumentowanymi sukcesami zawodowymi. Im większe jest ich doświadczenie w momencie rozpoczęcia studiów, tym większy zakres wiedzy mogą posiąść podczas nauki. Nic więc dziwnego, że wśród studentów znajduje się wiele osób w średnim wieku, które szybko stają się skarbnicą wiedzy dla młodszych żaków.

Inne publikacje  Kurs menedżerski - jaki wybrać?

Wiek a sposób studiowania

Starsi wiekiem kandydaci na studentów obawiają się czasem, że nie nadążą za młodszymi kolegami z przyswajaniem dużych porcji materiału. W praktyce często się jednak okazuje, że to właśnie seniorzy radzą sobie lepiej, a wszystko dzięki sumienności oraz świetnej frekwencji na zajęciach. W przeciwieństwie do młodszych osób, mają one więcej czasu na naukę i nie widzą powodu, by opuszczać zajęcia z powodu wyjścia na imprezę lub spontanicznego spotkania z przyjaciółmi. Swoją edukację traktują poważnie, a zdobycie dyplomu jest dla nich wyzwaniem, więc starają się uzyskiwać jak najwyższe oceny z egzaminów. Dzięki temu szybko osiągają pozycje prymusów, lecz są przy tym lubiani przez pozostałych studentów, ponieważ w większości przypadków pozwalają im korzystać ze swoich skrupulatnie prowadzonych notatek.

Ze studiowaniem jest więc trochę jak z winem – im bardziej dojrzałe, tym lepiej smakuje. Nie bójmy się zatem podejmować wyzwania, tłumacząc obawy swoim wiekiem i zawalczmy o awans, pokazując szefowi dyplom ukończenia prestiżowej podyplomówki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *