Czy warto kupować AutoCasco?

Comment

Finanse
ubezpieczenia ac

Ubezpieczenie AC (Autocasco) to nieobowiązkowe ubezpieczenie, które chroni na wypadek kradzieży.Okaże się także przydatne, gdy przypadkiem uszkodzimy swój samochód. Jeśli auto jest nowe, a nie będziemy mieć Autocasco, będziemy samu musieli zapłacić na naprawę. Jak wybrać ubezpieczenie odpowiednie dla naszego pojazdu?

Ubezpieczenie AC (Autocasco) – kto powinien je opłacać?

Ubezpieczenie AC jest nieobowiązkowe, ale warto je opłacać, jeśli nasz samochód jest nowy, wartościowy, popularnej marki, często użytkowany lub parkowany w niestrzeżonych miejscach. Ponieważ ubezpieczenie Autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym, nie dla każdego samochodu można je kupić. Trudności ze znalezieniem AC mogą mieć właściciele aut starszych, ponad piętnastoletnich, gdyż nie wszystkie towarzystwa ubezpieczają takie pojazdy.

Czy warto mieć ubezpieczenie AC?

Odszkodowanie z AC przysługuje właścicielowi samochodu. Czy warto je mieć? Opłacanie składek jest dobrym rozwiązaniem, jeśli utrata samochodu naraziłaby nas na duże koszty. Najczęściej w zakres ubezpieczenia wchodzą szkody związane z kradzież pojazdu w całości lub części jego wyposażenie, uszkodzenie przez osoby trzecie (np. akty wandalizmu), zderzenie z innym pojazdem, a także człowiekiem, zwierzęciem i przedmiotem oraz działanie sił przyrody (np. wichura, gradobicie, pożar, powódź).

Inne publikacje  Zasady międzynarodowego transportu przesyłek paletowych

Jakie ubezpieczenie AC wybrać?

W ofercie towarzystw są rozmaite warianty ubezpieczenia AC – od tzw. minicasco gwarantującego odszkodowanie jedynie za najpoważniejsze szkody, do AC w pełnej wersji all risks, w której ubezpieczyciel odpowiada za wszystkie kategorie zdarzeń, które nie zostały zapisane w katalogu wyłączeń odpowiedzialności. Cena polisy w dużym stopniu zależy od zakresu ubezpieczenie oraz wartości auta. Posiadacze nowych, wartościowych samochodów często wykupują pełne autocasco, aby nie pokrywać z własnej kieszeni wysokich kosztów napraw takich aut. Jeśli nasz samochód ma już kilka lub kilkanaście lat, dobrym rozwiązaniem będzie ograniczenie ubezpieczenia AC tylko do kradzieży i tzw. szkody całkowitej. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest wykupywanie pakietu ubezpieczeń komunikacyjnych OC+AC+NNW+assistance w jednej firmie ubezpieczeniowej. Jest to wygodne rozwiązanie, gdyż wszystkie umowy ubezpieczenia kończą się w tym samym czasie i jest jeden ubezpieczyciel, do którego zgłaszamy szkody z wszystkich składników pakietu. Można także zawrzeć umowę ubezpieczenia AC w innej firmie niż ta, w której mamy obowiązkowe OC. Zanim podpiszmy umowę, dobrze przeanalizujmy wszystkie elementy ubezpieczenia. Musimy bowiem wiedzieć za co płacimy, aby uniknąć przykrych niespodzianek w razie szkody. Wszystkie szczegóły ubezpieczeń AC są opisane w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU), które agent ubezpieczeniowy ma obowiązek udostępnić nam jeszcze przed podpisaniem umowy.

Inne publikacje  Dobry adwokat – w jakich sprawach może pomóc?

Wykupując ubezpieczenie AC pamiętajmy o tym, że to naszym obowiązkiem jest troska o bezpieczeństwo samochodu. Ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania, jeśli go zaniedbamy i na przykład zostawimy w samochodzie kluczyki lub dowód rejestracyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *