Czym jest jednolity plik kontrolny?

Comment

Finanse Rozwiązania dla firm

Przedsiębiorcy korzystający z programów komputerowych, usprawniających prowadzenie rozliczeń w swojej firmie, podlegają różnorodnym kontrolom. Jednym z rozwiązań wprowadzonych już w 2016 roku był jednolity plik kontrolny, do którego muszą stosować się absolutnie wszyscy. Czy w zasadzie jest ów tajemniczy jednolity plik kontrolny oraz jak z nim żyć?

Ministerstwo Finansów uszczelnia system podatkowy

W dotychczas obowiązujących przepisach prawnych jest sporo luk, które można by wykorzystać w przeróżny sposób – Ministerstwo Finansów doskonale zdaje sobie z tego sprawę, jak również z konieczności wprowadzenia aktualizacji w wielu miejscach polskiego prawodawstwa. Coraz więcej przedsiębiorców korzysta z programów komputerowych, za pomocą których radzi sobie z prowadzeniem swoich rachunków czy z wystawianiem dokumentów dla kontrahentów. W tym miejscu pojawia się nowe pojęcie, z którym każdy przedsiębiorca musi się zapoznać: jednolity plik kontrolny.

O co chodzi?

Najprościej rzecz ujmując, Ministerstwu Finansów chodzi o trzymanie ręki na pulsie oraz o zwiększoną kontrolę nad polskimi przedsiębiorcami. W tym celu od pierwszego stycznia 2017 roku każdy rodzaj firmy, bez względu na jej rozmiar, zobligowana jest do przesyłania raz w miesiącu raportu właśnie w postaci jednolitego pliku kontrolnego wprost do Ministerstwa Finansów. Już niedługo, ponieważ od pierwszego stycznia 2018 roku taki obowiązek spadnie również na osoby prowadzące mikroprzedsiębiorstwa.

Inne publikacje  Jak zostać rezydentem podatkowym?

Czym właściwie jest jednolity plik kontrolny?

W ogólnym zamyśle jednolity plik kontrolny jest zbiorem danych finansowych konkretnej firmy, generowany zawsze za okres jednego miesiąca wprost z systemy informatycznego, z jakiego korzysta dany przedsiębiorca. Tworzony jest automatycznie, po wygenerowaniu danych z takiego programu, a jego celem jest przesłanie do Ministerstwa Finansów informacji o operacjach gospodarczych, wykonywanych przez przedsiębiorcę we wskazanym okresie. Jego łatwe przetwarzanie jest możliwe ze względy na zestandaryzowanie zarówno układu, jak i formatu do XML.

Pomysł nie jest nowy

Jak się  okazuje, pomysł tego typu kontroli oraz rozliczania się z państwem nie jest niczym nowym. Już od 2005 roku korzysta z nich wiele europejskich państw, w tym Niemcy oraz Wielka Brytania, Słowenia czy Litwa. Sam system ma uprościć życie nie tylko samych kontrolujących, ale przede wszystkim przedsiębiorców, którzy będą mogli dokonywać rozliczeń w znacznie krótszym czasie niż dotychczas. Jednolity plik kontrolny można generować samodzielnie, a następnie przesyłać do Ministerstwa Finansów droga elektroniczną, lub pocztą tradycyjną, po zapisaniu go uprzednio na nośnik CD lub DVD. Dzięki temu obędzie się w przyszłości bez audytów skarbowych, które, jak doskonale wszystkim przedsiębiorcom wiadomo, skutecznie uniemożliwiają normalne funkcjonowanie firmy. Ewentualne nieprawidłowości, błędy czy problemy będą wyłapywane automatycznie oraz zdecydowanie szybciej, niż w przypadku tradycyjnie przeprowadzanych audytów. W ten sposób ma zostać ukrócone również wyłudzanie przez nieuczciwych właścicieli firm podatku VAT czy unikanie opodatkowania.

Inne publikacje  Jaką niszczarkę wybrać do biura?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *