Czym są flipcharty?

Comment

Biznes Rozwiązania dla firm

Współczesne biuro nie mogłoby się obyć bez urządzeń wspomagających prezentacje czy szkolenia. Jednym z podstawowych elementów wyposażenia są flipcharty, czyli tablice służące do wizualizacji projektów oraz przekazu informacji.

Czym są flipcharty?

Nazwa pochodzi od angielskiego określenia z dwóch słów: flip – przekładać, przerzucać (kartki) oraz chart – sporządzać wykres. Doskonale oddają one przeznaczenie tego przedmiotu. Flipchart jest bowiem rodzajem niedużej, przenośnej tablicy prezentacyjnej, która zwykle ma możliwość złożenia na płasko i odstawienia do kąta. Dobre modele są wyposażone w kółka z blokadami, ułatwiające przestawianie w dowolne miejsce. Zależnie od modelu podstawa może składać się z metalowego trójnoga o regulowanej wysokości nóżek lub innego typu stelaża umożliwiającego stabilne ustawienie jej pod lekkim kątem – wygodnym do pisania.

Rama w górnej części ma zwykle wielkość odpowiadającą formatowi A1 w ułożeniu pionowym, czasem są to inne wielkości w stosunku wysokości do szerokości jak 2:1. W ramie umieszczona jest biała tablica, czyli płaska powierzchnia służąca do pisania. Zależnie od rodzaju, w ofercie znajdują się flipcharty z tablicą suchościeralną niemagnetyczną lub magnetyczną. Na tej ostatniej, poza pisaniem można przymocowywać magnesami dodatkowe materiały informacyjne. Tablica flipchart może być wyposażona w haczyki na papier o regulowanym rozstawie lub wygodny w użyciu zacisk motylkowy przytrzymujący arkusze. Na dole części tablicowej często jest przymocowana wąska półka na pisaki i gąbkę.

Inne publikacje  Praca siedząca a ból kręgosłupa. Jak sobie pomóc?

Jak korzystać z flipchartów?

Do pisania używa się specjalnych pisaków, które ściera się na sucho gąbką przeznaczoną do tablic suchościeralnych. W takiej formie flipcharty sprawdzają się podczas krótkich wystąpień lub jako uzupełnienie prezentacji multimedialnej z równoległym wykorzystaniem innych urządzeń wizualizacyjnych. Wadą tego sposobu prezentacji jest konieczność zwięzłego podania wybranych informacji, bowiem kolejne zapiski zmuszają do starcia wcześniejszych. Po zamocowaniu bloku zapisane informacje mogą zostać w każdej chwili na nowo przywołane, co jest korzystne w przypadku dłuższych wystąpień z większą ilością danych, gdzie dodatkowo zachodzi potrzeba powrotu do danych.

Gdzie przyda się flipchart?

Flipchart to urządzenie typowo konferencyjne, szkoleniowe. Umożliwia zapisanie przekazywanych informacji, czyli zaprezentowanie ich w czytelny i skrótowy sposób dla łatwego zapamiętania. Można mocować na niej gotowe wykresy czy obrazy, które ilustrują to, co w danej chwili jest przekazywane słuchaczom. Z uwagi na uniwersalność zastosowania oraz poręczną konstrukcję, flipcharty stały się nieodzownym elementem wyposażenia biur i salek konferencyjnych. Stanowią uzupełnienie innych nośników informacji, na przykład rzutników czy tablic multimedialnych. A w przypadku kłopotów z zasilaniem są jedyną przydatną wówczas alternatywą. Stąd ich niezmienna popularność.

W ostatnim czasie flipcharty pojawiają się coraz częściej w innych komercyjnych miejscach, gdzie zachodzi potrzeba przekazania zwięzłych informacji grupie odbiorców. Flipcharty widuje się na przykład przy wejściu do restauracji, gdzie prezentują całe menu lub wybrane pozycje polecane w danym dniu. W sklepach natomiast zapisuje się na nich informacje o promocjach.

Inne publikacje  Jakie koszty ponosi pracodawca przy zatrudnieniu pracownika?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *