Dlaczego CD i DVD należy niszczyć w sposób mechaniczny?

Comment

Biznes
akcesoria w pracy

Płyty CD i DVD wielokrotnego użytku są niezwykle popularne zarówno wśród użytkowników prywatnych, jak i pracowników dużych firm i korporacji. Są one łatwe w użyciu mieszczą stosunkowo dużo danych i mają niewielkie wymiary. Jednak trzeba pamiętać o tym, że przekazując używaną płytę innej osobie, nawet pozornie wyczyszczoną z danych musimy liczyć się z tym, że będzie mogła ona odczytać zapisywane przez nas dane. Jak poradzić sobie z tym problemem?

Dlaczego niszczenie danych zapisywanych na płytach CD i DVD jest tak ważne?

Jak to zostało wyżej wspomniane, na nośnikach, jakimi są płyty CD i DVD zapisujemy różnorodne dane. Niejednokrotnie są to informacje, które nie chcemy, żeby dostały się w ręce osób niepowołanych. W przypadku płyt jednokrotnego użytku nie ma raczej wątpliwości co do sposobu zniszczenia danych – płyty niszczy się mechanicznie i w ten sposób jednocześnie uniemożliwia się ich odczytanie.

Nieco inaczej sprawa wygląda z nośnikami wielokrotnego użytku. W tym przypadku często płyty wykorzystywane są wielokrotnie przez różne osoby. Przy nieodpowiednim usunięciu danych może dojść do wycieku ważnych danych związanych z zadaniami firmy, a także baz z informacjami dotyczącymi kontrahentów oraz pracowników firmy, co dodatkowo może skutkować sankcjami prawno-finansowymi.

Inne publikacje  Jak otworzyć własny punkt kurierski?

Jak niszczyć dane zapisane na płytach CD i DVD?

Wiele osób chcąc używać wielokrotnie tej samej płyty stosuje metody używane również w przypadku usuwania danych z dysków twardych, czyli nadpisywania danych. Jednak metoda ta mimo dość wysokiej skuteczności budzi cały czas kontrowersje. Dlatego o wiele lepszym rozwiązaniem jest korzystanie z płyt jednorazowego zapisu i ich niszczenie mechaniczne.

Firmy oferujące niszczenie nośników danych najczęściej stosują metody mechaniczne, magnetyczne, termiczne, pirotechniczne, chemiczne oraz radioaktywne. Oczywiście w zaciszu własnego domu możemy ręcznie połamać płytę i wyrzucić ją do śmieci. Jednak w przypadku nośników używanych w firmach, a w szczególności dużych przedsiębiorstwach czy jednostkach administracji publicznej cały proces niszczenia danych musi się odbywać zgodnie z przepisami prawa.

Nośniki do zniszczenia, podobnie jak dokumenty czy akta muszą zostać odpowiednio opisane i skatalogowane, by później można było przygotować protokoły zdawczo-odbiorcze. Kolejnym krokiem jest spakowanie nośników i przewiezienie ich do siedziby firmy zajmującej się niszczeniem nośników i dokumentów. W tym momencie pracownicy firmy przygotowują nośniki do zniszczenia. Metoda zniszczenia jest ustalana wcześniej, co pozwala na sprawniejsze przeprowadzenie działania. Istotne jest to, że sam proces niszczenia wszystkich nośników musi zostać utrwalony. Najczęściej jest on nagrywany i dodatkowo nadzorowany przez pracowników firmy niszczącej nośniki oraz przedsiębiorstwa zlecającego przeprowadzenie niszczenia.

Inne publikacje  Jak zostać rezydentem podatkowym?

Po zniszczeniu nośników do firmy zlecającej przekazywane są protokoły zniszczenia oraz nagrania procesu niszczenia wszystkich nośników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *