Kariera po studiach MBA

Szkolenia i coaching

Studia MBA zyskują w Polsce coraz większą popularność. Nic dziwnego – dają mnóstwo możliwości rozwoju, a ich absolwenci nie mają problemów na rynku pracy. Jakie są zalety ukończenie studiów MBA? Jak wygląda kariera po tym kierunku?

 

Dla kogo są studia MBA?

Studia MBA przeznaczone są dla osób zajmujących się zarządzaniem zasobami ludzkimi. Ich program opiera się na podstawach ekonomii, rachunkowości, informatyki, prawa oraz coachingu. Aby aplikować na studia MBA należy posiadać wykształcenie wyższe, a część polskich uniwersytetów wymaga również doświadczenia zawodowego, często popartego referencjami od pracodawcy. Studia odbywają się w trybie zaocznym, są płatne, a rodzaj programu zależny jest od uczelni. Co ciekawe, aby skończyć studia MBA wcale nie trzeba mieć wykształcenia związanego z biznesem. Mogą na nie uczęszczać prawnicy, lekarze, czy nauczyciele. To świetna alternatywa dla osób, które znudziły się swoją dotychczasową pracą, chcą poszerzyć horyzonty i spróbować czegoś nowego.

Czy studia MBA oferują umiejętności praktyczne?

Studia MBA nastawione są na przekazywanie swoim studentom przede wszystkim umiejętności praktycznych. Absolwent takiego programu potrafi samodzielnie wykonywać i przedstawiać prezentacje, zna podstawy prawa oraz jest zdolny do występów coachingowych. To istotne w późniejszej pracy, na kierowniczym stanowisku. Taka wiedza bez wątpienia przydaje się także menedżerom oraz osobom, które otwierają własne przedsiębiorstwo.

Inne publikacje  Szkolenie menedżerskie – przydatne każdemu kierownikowi

 MBA - Master of Business Administration, acronym business concep

Znajomości w wielu branżach

Z racji tego, że MBA kończą osoby zajmujące się różnymi rzeczami i pracujące w wielu dziedzinach studia te mogą być świetnym sposobem na pozyskanie cennych znajomości. Jeśli zakładamy firmę, obejmujemy kierownicze lub menedżerskie stanowisko posiadanie kontaktów jest niezwykle ważne. Dzięki temu, że na studiach MBA spotykają się ludzie z różnych środowisk, mogą oni wymieniać się ze sobą doświadczeniami i wzajemnie służyć pomocą. Za sprawą zdobytych kontaktów łatwiej również zmienić pracę – duża część absolwentów po studiach MBA otrzymuje intratne propozycje i decyduje się na zmianę stanowiska.

 

Duży koszt – duże zarobki

Choć studia MBA nie należą do najtańszych zdecydowanie opłaca się je ukończyć. Statystyki mówią, że jedna czwarta osób na stanowiskach kierowniczych i dyrektorskich z dyplomem MBA zarabia ponad 20 tys. złotych. To trzy razy więcej, niż ich koledzy z branży posiadający studia podyplomowe. Korporacje widzą potencjał w osobach kończących studia MBA, dlatego prawie połowa ich absolwentów po ukończeniu kierunku dostała awans. Osoby z dyplomem MBA szczególnie cenione są w przemyśle farmaceutycznym, energetycznym, telekomunikacyjnym, a także w branży IT oraz bankowości. To w tych dziedzinach mogą również liczyć na najwyższe zarobki.

Studia MBA to świetny sposób na poszerzenie swoich umiejętności, zdobycie kontaktów i wzmocnienie pozycji w firmie oraz na rynku pracy. Niemal każdy absolwent czerpie dzięki nim korzyści – zarówno materialne, jak i te w postaci nowych kontaktów i przydatnych umiejętności.

Inne publikacje  Jak skutecznie wytyczać cele i wprowadzać zmiany w życiu zawodowym