Karta czy gotówka? A może oba rozwiązania jednocześnie?

Comment

Finanse

 

Niektórzy przewidują, że karta wypiera gotówkę i w niedługim czasie zastąpi ją całkowicie. Że trend wyboru płatności bezgotówkowych będzie rosnąć tak szybko, że niebawem nie będzie sensu noszenia ze sobą pieniądza fizycznego, którego można łatwo zgubić lub zniszczyć. Czy to prawda?

 

Wygoda płatności karta płatniczą

Karty płatnicze dokonały pewnej rewolucji na rynku handlowym. Użytkowanie karty to korzyść obustronna , dla użytkownika karty oraz sprzedawcy. Klient nie musi posiadać przy sobie gotówki, wystarczy, że w portfelu ma zawsze plastikową kartę obok dowodu osobistego i prawa jazdy. Wirtualny pieniądz łatwiej się tez wydaje.

Noszenie przy sobie karty płatniczej to jak noszenie ze sobą całej gotówki i.. nie posiadanie jej przy tym wcale. W każdej chwili mamy możliwość dokonania zakupów, jednak w przypadku kradzieży lub zgubieni karty, nasze pieniądze będą w dalszym ciągu bezpieczne na koncie.

Płacąc kartą za sprzęt nie musimy martwić się o paragon w przypadku reklamacji. Wystarczy wydruk z karty, a ten zawsze znajdziemy w historii naszej transakcji na rachunku w banku. Możemy również prześledzić historię zakupów, aby zwrócić uwagę na niepotrzebne rzeczy, które w przyszłości można wyeliminować. Dodatkowo korzystając z aplikacji mobilnej banku możemy jednym rzutem oka sprawdzić, ile zostało nam pieniędzy na koncie, i czy możemy pozwolić sobie na zakup danej rzeczy.

Inne publikacje  Zasady międzynarodowego transportu przesyłek paletowych

Wygoda płatności gotówką

Gotówka była z nami niemCredit cardsal od zawsze. Pomimo rosnącej chęci do użytkowania kart płatniczych nie ma na świecie miejsca, gdzie pieniądz fizyczny nie byłby akceptowany. Mając pieniądz fizyczny przy sobie mamy pewność, że nie grozi nam niezręczna sytuacja przy kasie, kiedy to karta nie zostanie zaakceptowana. Warto pamiętać. że nie każdy sklep oferuje akceptację kart płatniczych.

Gotówka to również większa kontrola nad wydatkami i sposób na oszczędzanie. Trudniej nam się rozstać z pieniądzem fizycznym w przeciwieństwie do pieniędzy na rachunku, których de facto nie widzimy, a więc wydajemy łatwiej.

Gotówka to brak dodatkowych opłat wynikających  z prowadzenia rachunku, wypłat z obcych bankomatów, różnych prowizji. Ominiemy także często błędnie naliczonych opłat.

 

Gotówka i karta dopełniają się wzajemnie

Nie wątpliwie oba rozwiązania płatnicze mają swoje wady i zalety. Z jednej strony wygoda karty, jednak w połączeniu z większa pokusą wydawania a drugiej gotówka, ale z możliwością jej utraty.

Wyparcie się całkowite gotówki niesie ze sobą zagrożenia m.in. wynikające z rozwiązań technologicznych. Pomimo środków na koncie terminal płatniczy można nam odrzucić kartę z winy samego banku. Zaskoczyć nasz może również niespodziewanie potrącona prowizja lub blokada środków na koncie wynikających z autoryzacji offline karty. Aby tego uniknąć warto nosić ze sobą niewielka ilość gotówki, aby w razie nieprzewidzianej sytuacji móc zapłacić za dany towar lub usługę.

Inne publikacje  Ile kosztuje Cię wydruk, czyli nowe metody optymalizacji kosztów

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *