Kiedy można użyć kleju poliuretanowego?

Comment

Biznes

Klej poliuretanowy to bardzo mocne spoiwo, którym można zastąpić takie metody łączenia jak skręcanie, nitowanie czy nawet spawanie. Współczesna technologia pozwala stwarzać kleje potrafiące w sposób równoważny do tradycyjnych zestawiać ze sobą metale, drewno czy plastik, a nawet materiały o różnej teksturze i grubości. Trzeba jednak pamiętać, że kleje poliuretanowe są bardzo toksyczne i trzeba zachować niezwykłą ostrożność podczas ich stosowania. Poniżej kilka informacji dotyczących użycia kleju poliuretanowego zarówno w pracy, jak i w domu.

Gdzie stosujemy kleje poliuretanowe?

Klej poliuretanowy jest odporny na działanie wilgoci, co sprawia, że jest preferowany do używania w łazienkach i kuchniach, a także podczas klejenia materiałów narażonych na działanie warunków atmosferycznych. Doskonale nadaje się do podklejania ceramiki łazienkowej czy napraw mebli stojących w pomieszczeniach o wysokim natężeniu wilgoci. Kleje poliuretanowe nie tworzą przebarwień dlatego bez obaw można ich używać nawet łącząc materiały o różnym kolorze i strukturze. Ze względu na cechy wymienione powyżej SA idealne do stosowania w trakcie termomodernizacji i innych pracach wykończeniowych odbywających się na zewnątrz – doskonale sklejają styropian z betonem i pustakiem. Ze względu swoją elastyczność kleje poliuretanowe zalecane są do podłogi np. są idealne do klejenia parkietu czy desek. Pozwalają podłożu pracować, co zwiększa komfort użytkowania i pozytywnie wpływa na trwałość materiału. Ze względu na te cechy są także stosowane jako uszczelniacze czy wypełnienia szczelin – szczególnie przydatne w wymienionych wyżej kuchniach i łazienkach.

Inne publikacje  Oleje hydrauliczne - rodzaje i zastosowanie

Właściwości klejów poliuretanowych

Kleje poliuretanowe są często stosowane na gorąco, gdzie spoiwo ochładza łączony materiał tworząc mniej lub bardziej elastyczną powłokę. Dzięki wysokiej temperaturze w momencie nakładania doskonale wnikają w powierzchnię, jednak ważną sprawą jest, by klejone elementy mocno ścisnąć – dzięki takiemu zabiegowi spoiwo wytrzyma nawet bardzo obciążone połączenia z różnego rodzaju materiałów. Kleje poliuretanowe są klejami szybkoschnącymi, dlatego poza procesem podgrzania, praca z nimi jest szybka i efektywna. Schną i utwardzają się pod wpływem wilgoci, którą pobierają z łączonych elementów i otoczenia, a różny rodzaj stosowanych w poszczególnych typach związków chemicznych sprawia, że są dostosowane do każdego rodzaju materiału. Kleje poliuretanowe dzielą się na dwie podstawowe grupy – kleje jedno i dwu-składnikowe. Kleje jednoskładnikowe podczas schnięcia zwiększają swoją objętość, dlatego są idealne do wypełniania szczelin czy uszczelniania. Kleje dwuskładnikowe stają się po wyschnięciu bardziej sztywne, dlatego poleca się do łączenia drewna, szkła, glazury czy metalu.

Kleje poliuretanowe – podsumowanie

Oczywiście występują kleje poliuretanowe, których nie trzeba podgrzewać i stosuje się je w temperaturze pokojowej, jednak w domowych warunkach o wiele praktyczniejsze jest zaopatrzenie się w pistolet do kleju. Szerokie możliwości zastosowania klejów poliuretanowych sprawia, że na pewno będzie to praktyczny i efektywny sposób w trakcie większych lub mniejszych domowych napraw lub remontów. Jednak przed rozpoczęciem pracy należy zapoznać się ze specyfikacjami producentów, żeby dobrać odpowiednie spoiwo do materiałów, które mamy zamiar łączyć – to zagwarantuje trwały i estetyczny efekt osiągnięty niewielkim kosztem.

Inne publikacje  Dlaczego CD i DVD należy niszczyć w sposób mechaniczny?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *