Kredyt obrotowy- Poznaj największe wady i zalety

Comment

Biznes
narada zespołu w firmie

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z szeregiem wydatków, od zaopatrzenia aż po wypłatę wynagrodzeń dla pracowników. Należy umiejętnie zarządzać dostępnym funduszem, aby unikać sytuacji w których pieniędzy brakuje na przykład na wypłacenie pensji. Jeżeli jednak dojdzie do takiej sytuacji, nie znaczy to, że pracownicy nie otrzymają wypłaty. Można posiłkować się takimi rozwiązaniami jak choćby kredyt obrotowy.

Istota kredytu obrotowego

Kredyt obrotowy pozwala na opłacenie bieżących rachunków czy sprzętu niezbędnego do sprawnego działania firmy. Bank przekazuje daną kwotę na konto przedsiębiorcy, ten z kolei może wykorzystać ją do określonych działań. Niedozwolone jest wykorzystania kredytu obrotowego do spłacenia rachunków, których termin ważności został przekroczony. Kredyt obrotowy to szczególnie dobre rozwiązanie dla raczkujących przedsiębiorstw, które mają problemy ze złapaniem odpowiedniej płynności finansowej.

Kredyt obrotowy można podzielić na dwa rodzaje. Jeden z nich to kredyt w rachunku bieżącym dla firm, drugi to kredyt na rachunku kredytowym.

Kredyt w rachunku bieżącym polega na utworzeniu limitu zadłużenia na koncie firmy. Powstały debet zmniejsza się za każdym razem gdy dokonywana jest wpłata na konto. Sporą zaletą takiego rozwiązania jest możliwość zaciągnięcia kredytu w kilku walutach. Ponadto mocne strony kredytu w rachunku bieżącym to między innymi brak potrzeby zakładania osobnego konta, oprocentowanie, które tyczy się wyłącznie kwoty wykorzystanej przez firmę, czy długość kredytu, którą przedsiębiorca może ustalić indywidualnie według własnych potrzeb. Kredyt tego typu posiada też kilka wad związanych stricte z samymi warunkami jego udzielania. Przeznaczany jest on bowiem głównie średnim i dużym przedsiębiorstwom. Ponadto firma, która chce zdobyć kredyt w rachunku bieżącym, musi istnieć na rynku przynajmniej dwanaście miesięcy. Przykładem takie oferty jest kredyt w rachunku bieżącym dla firm od Nest Bank.

Inne publikacje  Czym są flipcharty?

Kredyt w rachunku kredytowym jest bardziej restrykcyjny od kredytu w rachunku bieżącym. Przedsiębiorca podpisuje umowę z bankiem, która jasno określa na co mogą zostać przeznaczone pożyczone pieniądze. Istotną wadą takiego rozwiązania jest zatem brak możliwości swobodnego dysponowania pieniędzmi. Co więcej, w przypadku złamania zapisów umowy bank nie tylko zabiera całą pożyczoną sumę, ale też nakłada na kredytobiorcę wysoką karę. Kredyt tego typu jest udzielany nie tylko dużym przedsiębiorstwom, ale i tym raczkującym. Jest to duża zaleta takiego rozwiązania, bowiem pozwala rozwinąć skrzydła małym firmom. Bank poprzez restrykcyjne warunki umowy zabezpiecza się przed stratą, natomiast przedsiębiorca może określić na co przeznaczy pieniądze. Aby uniknąć kary wystarczy najzwyczajniej postępować zgodnie z zapiskami umowy.

Podsumowanie

Największą zaletą kredytu w rachunku bieżącym jest swoboda w dysponowaniu otrzymanymi od banku pieniędzmi. Istotną wadą takiego rozwiązania jest fakt, że nie zostaje ono zazwyczaj przeznaczone dla małych przedsiębiorstw. Z kolei kredyt w rachunku kredytowym pomaga rozwinąć skrzydła małym firmom, ale jego wadą są ogromne restrykcje w dysponowaniu pożyczonymi pieniędzmi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *