Oleje hydrauliczne – rodzaje i zastosowanie

Comment

Biznes
smar

Maszyny przemysłowe, budowlane czy rolnicze, aby działały sprawnie, muszą być odpowiednio eksploatowane. Ważne jest także stosowanie odpowiednich preparatów. Dużą uwagę należy przyłożyć do olejów hydraulicznych, które są odpowiedzialne za działanie całego układu hydraulicznego.

Oleje hydrauliczne – jakie funkcje pełnią?

Każde urządzenie czy silnik ma inne funkcje do spełnienia. Bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego oleju, który zapewni bezawaryjne działanie. Zadaniem oleju hydraulicznego jest przede wszystkim obniżenie temperatury w strefie, w której występuje tarcie. Olej przenosi także energię z pompy na siłownik i smaruje ruchome elementy całego układu hydraulicznego. Zadaniem oleju jest też ochrona przed korozją i przedłużenie trwałości maszyny i poszczególnych podzespołów.

Klasyfikacja olejów hydraulicznych

Wybierając oleje hydrauliczne, można spotkać się z dwiema normami. Jedna z nich to norma DIN 51 524, a druga ISO/DIS 6743. W każdej z nich można znaleźć kilka kategorii, które wyszczególniają różne typy olejów. Wybierając olej, należy bezwzględnie kierować się zaleceniami producenta, który w instrukcji zapisał informację dotyczącą normy, którą olej musi spełnić. Wśród olejów znajdują się oleje HH, które są olejami mineralnymi rafinowanymi bez dodatków uszlachetniających. Mają one właściwości antykorozyjne i zapobiegają przedwczesnemu zużyciu części. Stosuje się je w mało wymagających układach hydraulicznych. Kategoria HL to oleje rafinowane mineralne, które wzbogacone zostały inhibitorami utleniania i korozji. Stosuje się je w układach o umiarkowanym obciążeniu, gdzie nie ma gwałtownych zmian temperatur. Oleje oznaczone symbolem HR zawierają dodatkowo modyfikatory lepkości. Stosowane są one w układach, w których panują zmienne temperatury. Jest także kategoria HM określająca głęboko rafinowane oleje wzbogacone różnymi dodatkami. Te produkty nadają się do użycia w maszynach pracujących w ciężkich warunkach o dużym obciążeniu. Oleje hydrauliczne HM wydłużają znacząco żywotność poszczególnych elementów i mogą być używane w trudnych warunkach.

Inne publikacje  Jak budować wizerunek marki w internecie?

Oleje hydrauliczne – właściwości

Wyżej zostały opisane tylko niektóre z rodzajów olejów hydraulicznych. Każdy z nich ma inne właściwości i należy dokładnie zapoznać się ze specyfikacją produktu przed zakupem. Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na lepkość, stabilność termiczną czy właściwości smarne. Niektóre oleje nadają się do użycia w trudnych warunkach o zmiennej temperaturze, a inne swoje właściwości zachowują w skrajnie wysokich temperaturach. W przypadku ruchomych maszyn należy wybierać oleje o wskaźniku lepkości minimum 150. Równie ważna jest odporność na utlenianie, jak i ochrona antykorozyjna. Filtrowność oleju odgrywa też istotną rolę, a w konsekwencji prowadzi do sprawnego działania wszystkich układów i mniejsze ryzyko wystąpienia awarii. Każdy produkt wykazuje inne właściwości, dlatego należy wybrać ten, który poleca producent.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *