Spis treści
Trudno wyobrazić sobie sieć sklepów bądź przedsiębiorstwo nie korzystające z nowoczesnego oprogramowania magazynowego. Tworzenie cyfrowych dokumentów to oszczędność czasu i znaczne ułatwienie procesu dystrybucyjnego. Poznajmy inne, równie ważne zalety nowatorskich programów magazynowych.
Wyzwania, związane z prowadzeniem magazynu
Prowadzenie magazynu nie należy do łatwych czynności. Stan magazynowy nie musi być istotny dla małych działalności typu usługowego. Jednak w przypadku wysokiej sprzedaży produktów, magazyn to ważny element działalności, który musi podlegać nieustannemu nadzorowi. Największym wyzwaniem, związanym z kontrolą magazynu jest terminowość. Tworzenie kolejnych dokumentów magazynowych (przyjęcie i wydanie towaru, zestawienia produktów itp.) jest niezwykle czasochłonne, wymaga też uwagi i szybkiego wyłapywania ewentualnych błędów. Zamiast tradycyjnych dokumentów coraz częściej stosuje się zintegrowane systemy magazynowe, pozwalające na szybką organizację danych.
Czy warto korzystać z programu magazynowego?
Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista. Trudno wskazać potencjalne wady programów magazynowych. Najważniejszą z nich mógłby być ewentualny brak kompatybilności z oprogramowaniem, używanym w naszym przedsiębiorstwie. Takie przypadki zdarzają się jednak coraz rzadziej. Dla większości producentów oprogramowania księgowego dla firm priorytetem jest tworzenie systemów responsywnych.
Zdecydowanie łatwiej wymienić potencjalne zalety dobrego programu do prowadzenia magazynu. W idealnym przypadku korzystanie z nowoczesnego oprogramowania przez firmę wpłynie na:
- generalne przyspieszenie zarządzania magazynem,
- przyspieszenie wydawania i przyjmowania towarów,
- przyspieszenie wysyłek produktów,
- wyeliminowanie ewentualnych błędów w rozliczeniach,
- zredukowanie kosztów logistycznych,
- polepszenie nadzoru nad wszystkimi dokumentami magazynowymi,
- wzrost produktywności i przychodów firmy.
Najważniejszą zaletą dobrego oprogramowania będzie jednak oszczędność czasu, wynikająca z automatyzacji działań. Szybkie wyszukiwanie kontrahentów, towarów i faktur jest niezbędne do wydajnego nadzorowania stanu magazynu.
Oprogramowanie finansowe dla firm – na co uważać?
Każdy typ oprogramowania finansowego – w tym program do prowadzenia magazynu – musi być aktualny i zgodny (w formie oraz treści) z obowiązującym prawem podatkowym. Kwestia tym bardziej istotna, że znaczna część firm podlega obowiązkowi składania tzw. jednolitego pliku kontrolnego. Jedną z obowiązkowych struktur pliku JPK jest komplet cyfrowych dokumentów magazynowych. Nowoczesne oprogramowanie magazynowe musi zatem spełniać najnowsze wymagania techniczne i formalne, dotyczące plików, przechowywanych cyfrowo. Dobry program powinien też być prosty, stosunkowo łatwy w obsłudze i nie wymagać czasochłonnego wdrażania. Im większa czytelność dokumentów, tym szybsza obsługa i łatwiejszy nadzór nad magazynem.
Warto uwzględnić te informacje przy wyborze oprogramowania finansowego dla naszego przedsiębiorstwa. Dobry program do prowadzenia magazynu to wydatek na którym zdecydowanie nie należy oszczędzać.