Przechowywanie dokumentów za granicą

Comment

Biznes

Dokumenty, portfel i pieniądze – tego zazwyczaj pilnujemy jak oka w głowie podczas wyjazdu za granicę. Jednak czujność i odpowiednie zabezpieczenie ważnych dokumentów to rzecz istotna, gdy planujemy krótki wypad wakacyjny bądź dłuższy wyjazd za pracą. Zdobycie kopii bądź odzyskanie zagubionych dokumentów w obcym kraju może być niezwykle trudne. Jak się przed tym uchronić?

Jakie dokumenty zabieramy ze sobą?

W podróży zazwyczaj potrzebny nam jest paszport oraz wiza. To rzecz niezbędna do tego, aby przekroczyć granicę określonych państw. Zawsze jednak mamy przy sobie portfel, a co w nim trzymamy oprócz pieniędzy? Dowód osobisty, prawo jazdy, karty płatnicze – to kolejny rodzaj dokumentów, których nagły brak może przysporzyć nam wielu problemów. Gdy planujemy pozostać za granicą przez dłuższy czas, z pewnością zabierzemy również ze sobą dokumenty ubezpieczenia, kartę EKUZ, książeczkę szczepień, dokumentację medyczną czy też dokumenty związane z doświadczeniem zawodowym.

Gdzie przechowywać dokumenty podczas pobytu za granicą?

Istnieje kilka zasad, które są w stanie uchronić nas przed kradzieżą lub zgubieniem ważnych dokumentów. Podstawową z nich jest zasada – nie przechowuj dokumentów na widoku. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z płaskich nerek, które można schować pod ubranie. Kolejna zasada to – nie trzymaj wszystkich ważnych dokumentów w jednym miejscu. Przechowywanie paszportu, dowodu osobistego czy kart płatniczych w jednym portfelu nie jest dobrym pomysłem. Warto trzymać je w kilku różnych miejscach, które dokładnie chronimy. Ostatnią z zasad jest – nie przechowuj dokumentów razem z pieniędzmi. Najgorsze co może nas spotkać to sytuacja, gdy pozostajemy w obcym kraju zarówno bez dokumentów, jak i pieniędzy.

Inne publikacje  Cennik usług detektywistycznych - zapoznaj się z nim przed nawiązaniem współpracy

Czy warto robić kopie zapasowe?

Zdecydowanie tak. Posiadanie kopii zapasowych ważnych dokumentów może być dla nas bardzo pomocne w razie nieprzyjemnej sytuacji na lotnisku czy podczas kontroli określonych służb. Może to również oszczędzić nam nerwów i czasu, gdy będziemy zmuszeni okazać określonych dokument bądź załatwić ważne sprawy zawodowe.

Jak dodatkowo zabezpieczyć się przed kradzieżą dokumentów?

Należy pamiętać o kilku dodatkowych zasadach:

  • Stwórz listę kontaktową pomocnych instytucji – placówek dyplomatycznych, miejscowego posterunku policji czy infolinii banku,
  • Zanotuj numery seryjne dokumentów,
  • Ubezpiecz się od kradzieży,
  • Nie zgadzaj się na kopiowanie Twoich dokumentów.

Utrata ważnych dokumentów

Gdy spotka nas ta przykra sytuacja, ważne jest, aby reagować jak najszybciej. Gdy straciliśmy naszą kartę płatniczą, należy niezwłocznie zadzwonić do banku i zastrzec wszystkie karty. Zabezpieczy to nas przed niechcianymi wypłatami z konta bankowego. Kolejny krok to zgłoszenie się na policję, gdzie uzyskamy odpowiednie zaświadczenie i pomoc. Należy zawiadomić również polską placówkę dyplomatyczną, która umożliwi nam wydanie paszportu tymczasowego. Należy pamiętać, że skradziony dowód osobisty również można zastrzec. Jest to możliwe poprzez stronę internetową Biura Informacji Kredytowej.

Artykuł przygotowany we współpracy z ekoakta.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *