Spedycja, a logistyka

Comment

Rozwiązania dla firm

Bardzo wiele osób uważa, że spedycja, logistyka oraz transport to pojęcia będące synonimami, które oznaczają jedną i tą samą usługę lub różnią się jedynie w bardzo niewielkim stopniu. Okazuje się jednak, że pojęcia te są zupełnie różne, jednak warto dodać, że są one ze sobą ściśle powiązane. Warto więc zwrócić uwagę na to czym zajmuje się spedycja oraz logistyka, ponieważ te dwa pojęcia są bardzo często ze sobą mylone przez wiele osób.

Logistyka

Aby zrozumieć czym jest spedycja, należy najpierw dowiedzieć się czym zajmuje się logistyka. Głównym jej zadaniem jest właściwe planowanie przepływu towarów oraz sprawne zarządzanie takim przepływem. Generalnie osoby pracujące w branży logistycznej muszą posiadać szeroką wiedzę związaną z technologiami transportowymi i przeładunkowymi. Osoba taka musi się znać na planowaniu i projektowaniu procesów logistycznych. Istotne jest również skuteczne zarządzanie i ogólna organizacja. Dodatkowo należy posiadać specjalistyczną wiedzę z dziedziny marketingu, ekonomii, informatyki oraz prawa.

Generalnie logistyka trudni się procesami obejmującymi przemieszczanie różnych materiałów, osób lub dóbr z miejsca początkowego do miejsca docelowego. Procesy te obejmują czynności, takie jak planowanie, projektowanie, wdrażanie, a także realizacja transportu, który w późniejszych etapach jest również kontrolowany i nadzorowany. Logistykę można podzielić na kilka mniejszych dziedzin, z których każda ma wpływ na konkretne aspekty działania logistyki.

Inne publikacje  Czym są flipcharty?

Spedycja

Należy pamiętać o tym, że spedycja to działalność związana z organizacją przewozu towarów. Proces ten sam w sobie wchodzi w skład logistyki, jednak odpowiada on za węższy zakres działań. Spedycja skupia się przede wszystkim na przemieszczaniu dóbr i towarów zgodnie z obowiązującym prawem i działalnością gospodarczą. W związku z tym spedycją zajmują się osoby specjalizujące się w transporcie oraz posiadające doświadczenie w zakresie przewozu różnych towarów.

Spedytor odpowiada za przyjmowanie zleceń przewozu dóbr, zawieranie umów z klientami, kompletowanie dokumentów, bez których przewóz nie może zostać zrealizowany czy też organizację środka transportu przy pomocy którego towar zostanie przewieziony. To spedytor jest osobą, która nadaje przesyłkę.

Spedycja to proces, którym zajmuje się osoba prawna lub firma organizująca przewóz towarów w zamian za określoną opłatę. Spedytorzy wystawiają listy przewozowe oraz inne dokumenty spedycyjne. W przeciwieństwie do logistyki, spedycja obejmuje praktyczną organizację przewozu konkretnych towarów na konkretnych trasach. Spedytorzy mają szeroki zakres obowiązków i muszą wykazywać się dużą znajomością transportu, ekonomii oraz handlu.

Podwykonawcy logistyczni i spedycyjni

Na obszarze Polski i całego świata działa wiele firm, które zajmują się procesami, takimi jak logistyka oraz spedycja (dla przykładu Rhenus). Najlepsze firmy tego typu zatrudniają pracowników spełniających wspomniane wyżej wymagania. Oferty takich podwykonawców można bez większych problemów znaleźć w Internecie.

Inne publikacje  Drukarnia internetowa czy stacjonarna?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *