Spis treści
Współczesny rynek pracy stawia coraz wyższe wymagania zarówno przed świeżo upieczonymi absolwentami studiów wyższych, jak i osobami już doświadczonymi zawodowo. Klasyczna ścieżka edukacji i kariery jest już nieaktualna. Dziś oczekuje się ciągłego doskonalenia i niezbyt przychylnym okiem patrzy się na tych, którzy stoją w miejscu, dekady pracują w tym samym przedsiębiorstwie, a edukację zakończyli na uzyskaniu stopnia magistra. Sprawdź, po co Ci studia podyplomowe i jaki kierunek wybrać.
Kiedy zacząć studia podyplomowe?
Tradycyjna ścieżka edukacji pokazywała, że na studia podyplomowe warto wybrać się dopiero po co najmniej kilku latach doświadczenia zawodowego, na przykład wtedy, gdy otwierała się droga awansu i potrzebne były nowe kompetencje. Dziś nadal dla wielu osób jest to główna motywacja i oczywiście wybór studiów właśnie w takim momencie jest jak najbardziej słuszny. Jednak rynek pracy wymusił również inne okoliczności powrotu na uczelnię wyższą.
Pokolenia naszych rodziców i dziadków potrafiły przepracować całe życie u jednego pracodawcy. Nie roztrząsało się kwestii wypalenia zawodowego, wiele osób swoje ambicje lokowało poza miejscem pracy. Obecnie dość często mamy do czynienia z przebranżowieniem wynikającym po pierwsze z potrzeby zmiany, po drugie z przymusu wynikającego z utraty pracy, a po trzecie ze względu na specjalizację w określonym obszarze – przykładem może być informatyk-serwisant zmieniający obszar zawodowych zainteresowań na programowanie urządzeń mobilnych.
Każdego roku zwiększa się też grupa osób, które decydują się na studia podyplomowe zaraz po ukończeniu studiów licencjackich bądź magisterskich. Dzieje się tak dlatego, że „podyplomówki” standardowo kładą większy nacisk na praktykę konieczną do wykonywania zawodu, niż na teorię. Uważajmy jednak, by zamiast zdobywać tak bardzo poszukiwane przez pracodawców doświadczenie, w naszym CV nie dominowały tylko nazwy ukończonych kierunków.
Jak wybrać studia podyplomowe i ich kierunki?
Szukania kierunku podyplomowego nie należy rozpoczynać od przeglądania dostępnych opcji, ale od określenia swoich realnych potrzeb. W dużych ośrodkach akademickich, takich jak Warszawa, Kraków, Poznań czy Wrocław naprawdę jest w czym wybierać – warto skorzystać z internetowej wyszukiwarki. Najczęściej można sortować płatne i darmowe studia podyplomowe, kierunki, ceny, długość trwania nauki itd. Następnie trzeba dokładnie przeanalizować ich programy, gdyż pod podobnymi nazwami kryją się autorskie programy uczelni i może się okazać, że większość przedmiotów nie jest Ci w ogóle potrzebna.
Warto też wziąć pod uwagę renomę uczelni i liczbę edycji zrealizowanych studiów podyplomowych z danego tematu. Ponadto ważni są wykładowcy. Studia to zwykle spora inwestycja finansowa i czasowa, która ma sens tylko wtedy, gdy zajęcia prowadzone są przez praktyków i mają charakter głównie warsztatowy.
Ostatnim, równie istotnym elementem jest organizacja programu nauczania – jak często odbywają się zjazdy, w jakich terminach i godzinach, to, czy grupa ma przydzielonego opiekuna, który jest obecny na zjazdach i pomaga w formalnościach, czy opiekun reaguje na bieżące problemy organizacyjne.
Rozpoczęcie studiów podyplomowych może się okazać punktem zwrotnym w karierze, a nawet życiu. Daje zwykle ogromny zastrzyk wiedzy, energii oraz znajomości w branży. Warto poświęcić czas na dokonanie słusznego wyboru.