Spis treści
Firma zatrudnia wspaniałych, doskonale prezentujących się na rozmowach kandydatów, a potem pracują oni zwyczajnie, nie wnosząc za wiele do organizacji. Brzmi znajomo? Być może problem nie tkwi w nich, tylko w tym , co menedżer jest w stanie z nich wykrzesać. Jeśli kierownik będzie też po trosze coachem, zbuduje zespół na medal. Zastanówmy się więc, po co się zdecydować i jak wybrać dobre szkolenie z coachingu.
Coaching – czym jest a czym nie
Coach i coaching to już od lat bardzo modne słowa, ale chyba nie zawsze używane zgodnie ze swoim znaczeniem. Poprzez skojarzenia z treningiem myślimy tu raczej o dopingu, może trochę o motywacji. Tymczasem coach nie jest psychologiem czy terapeutą, nie jest jakąś zewnętrzną siłą, która da nam motywację. Coach czy trener osobisty to ktoś, kto przede wszystkim słucha i zadaje dobre pytania. I nie brzmią one „dlaczego”, ale raczej „co” – co chcesz zrobić, co umiesz, co zrobisz, żeby…
Dlatego, że jego zadaniem jest wydobycie naszego potencjału, czerpanie z zasobów wiedzy i umiejętności, które posiadamy, aby ułatwić nam drogę do celu.
Po co być coachem
Jeśli menedżer przyjmie rolę coacha, ma szansę stworzyć samodzielny zespół, przed którym będzie stawiał określone przez firmę cele. Taki rodzaj zarządzania nie polega na wydawaniu poleceń, przydzielaniu nagród i wyciąganiu konsekwencji. To wykorzystywanie potencjału swoich podwładnych do osiągania celów. Dzięki temu nie marnują się umiejętności i wiedza, którą pracownicy wnieśli ze sobą do firmy. Działając w dogodny dla siebie sposób, dają z siebie więcej, niż odtwórczo wykonując polecenia – tak naprawdę realizują misję firmy, obrane cele w codziennych zadaniach. A w szerszej perspektywie – rozwijają się w obranej przez siebie dziedzinie, zapobiegając w ten sposób wypaleniu zawodowemu.
Dobre szkolenie z coachingu
Poszukując dobrego szkolenia, przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, kto je prowadzi. Oczywiście psycholog może być znakomitym coachem, ale dobrze jest zaufać komuś, kto sam funkcjonował w organizacji jako kierownik, menedżer i coach, a swoje umiejętności rozwinął tak, by móc uczyć innych. Ponadto kluczowe dla tego obszaru są ćwiczenia – ze sposobu rozmowy, czyli przeprowadzania spotkań coachingowych, umiejętności określenia celów, wspólnego szukania rozwiązań.
Dopasuj też program do swoich realnych umiejętności i wiedzy. Jeśli nigdy nie zetknąłeś się z tą dziedziną, zwróć uwagę na takie elementy, jak wprowadzenie w ideę coachingu, planowanie działań, sposoby i narzędzia budowania relacji z pracownikiem. Jeśli natomiast pracujesz w organizacji, gdzie stosowane jest zarządzanie przez coaching, zwróć raczej uwagę na dużą ilość ćwiczeń i doskonalenie konkretnych elementów, na przykład etapy rozmowy coachingowej, prowadzenie ćwiczeń korekcyjnych z pracownikiem, trudne sytuacje itp.
Coaching to bardzo efektywna metoda zarządzania, jednak wymaga od menedżera sporych umiejętności, determinacji, a przede wszystkim odpowiedniej postawy. Jednak, jak wynika z idei coachingu – rozwój nie ma granic, dlatego warto zainwestować w dobry trening, szkolenie i czekać na codzienne efekty.