Szkolenie menedżerskie – przydatne każdemu kierownikowi

Comment

Szkolenia i coaching
Szkolenie w firmie

Słowo „menedżer” zrobiło zawrotną karierę, choć ma polski odpowiednik: „kierownik”. Jest tak dlatego, że tak naprawdę czujemy, że menedżer to coś więcej. Dobrze, jeśli jest specjalistą w swojej dziedzinie, ale przede wszystkim musi być liderem, posiadać szereg umiejętności miękkich – motywować, organizować, wyznaczać cele i egzekwować. A to dużo.

Rola menedżera

Taki kierownik z prawdziwego zdarzenia tak naprawdę wprawia wszystko w ruch, jest głównym bodźcem, dzięki któremu podwładni dają z siebie to, co najlepsze. Niestety nie wystarczy do tego profesjonalna wiedza z dziedziny działalności firmy. Można być znakomitym informatykiem, naprawdę niezłym mechanikiem czy księgowym, ale to wcale nie jest jednoznaczne z wysokimi kompetencjami menedżerskimi. Na nie składa się szereg umiejętności miękkich. Na co dzień jest się trochę coachem – trzeba wiedzieć, który z członków zespołu w czym jest dobry, jak i komu delegować zadania, udzielać informacji zwrotnej, motywować i przede wszystkim słuchać.

Szkolenia dla menedżerów – na co zwrócić uwagę

Tego rodzaju umiejętności nie „przyjdą same” i nie „wyjdą w praniu” – to tak naprawdę konkretne kompetencje nabyte w drodze ćwiczeń i dokształcania. Warto zatem z szerokiej oferty na rynku wybrać odpowiednie dla siebie szkolenie menedżerskie. Po czym poznać, że jest odpowiednie? Podstawowa zasada – dużo ćwiczeń, warsztatów, case studies, pracy w grupie – sama teoria nie wystarczy – uczestnik musi wypróbować świeżo zdobytą wiedzę, usłyszeć swój głos podczas próbnej rozmowy, zmierzyć się z rozdzieleniem zadań przykładowej grupie itd. Drugi ważny element to trener-wykładowca – najlepiej, jeśli jest doświadczonym coachem, który miał okazję pracować wcześniej jako menedżer czy team leader.

Inne publikacje  Jakie szkolenia dla nauczycieli?

Szkolenie w firmie

Rodzaje treningów menedżerskich

Na rynku dostępnych jest mnóstwo szkoleń menedżerskich, ale mimo, że z pozoru mogą wyglądać podobnie, zawsze mają indywidualnie rozłożone akcenty – raz organizator z trenerem stawiają na szkolenie z motywowania, innym razem delegowania czy rekrutacji. Należy spojrzeć krytycznie na swoją pracę, określić z czym jeszcze ma się problem, co sprawia nam trudność. Dobrze jest również zadzwonić, napisać do organizatora, wypytać o szczegóły szkolenia – jego formę i specyfikację merytoryczną.

Szkoleń można poszukiwać na własną rękę lub zaangażować w to swoją organizację. Większe firmy zazwyczaj, zdając sobie sprawę z realnych potrzeb swojej kadry menedżerskiej, prowadzą cykle takich treningów. Jednak nie zawsze dobre są szkolenia wewnętrzne – gdy odbywają się one w gronie współpracowników. Czasem dobrze jest przećwiczyć problematyczne elementy pracy w gronie nieznajomych kierowników z innych firm na szkoleniach otwartych. Wówczas znika trema, znika być może łatka, którą przylepili koledzy i można realnie przećwiczyć potrzebne umiejętności.

Nie ma wątpliwości, że bycie menedżerem sprawnie zarządzającym nie tylko zadaniami do wykonania, lecz także całym zespołem z bogactwem problemów, celów i codziennych stresów jest wielkim wyzwaniem. Warto poświęcić trochę czasu, energii i zaangażować się w przejście przez dobre szkolenia, treningi umiejętności – dzięki nim będzie łatwiej na co dzień, a zdobyte umiejętności szybko przyniosą pożądane efekty.

Inne publikacje  Unia Metropolii Polskich

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *