Spis treści
Realia współczesnego świata i biznesu wymagają od przedsiębiorców dostosowania się do potrzeb konsumenta na wielu płaszczyznach. Jedną z takich newralgicznych kwestii jest konieczność zapewnienia szybkiego dostępu do pieniędzy zgromadzonych na rachunku bankowym. Jak powszechnie wiadomo, im pieniądze łatwiej dostępne, tym prościej… się je wydaje!
Jak czytniki kart pomagają robić zakupy?
W momencie gdy bankowcy zdali sobie sprawę z konieczności zastąpienia gotówki za pomocą transakcji bezgotówkowych, udało się zaobserwować znaczny rozwój technologii w tym zakresie. Pierwsze karty wydawane przez banki pełniły w zasadzie tylko funkcję identyfikacyjną i pozwały na wybieranie „żywej” gotówki z specjalnie przeznaczonych do tego celu bankomatach.
Przełomem okazało się wprowadzenie kart płatniczych. Początkowo nieufni konsumenci z czasem przekonali się, że tak forma płatności niesie za sobą bardzo wiele korzyści, z których nie zawsze zdawano sobie sprawę. W sklepach masowo zaczęły się pojawiać czytniki kart, co sprawiło, że użytkownicy kart coraz częściej decydowali się na korzystanie z tej formy płatności. W miarę upływu czasu okazywało się, że spora liczba klientów praktycznie całkowicie porzuciła zakupy za pomocą gotówki.
Nic dziwnego, karty płatnicze pozwalają na wygodę i elastyczność jaką trudno znaleźć w jakiejkolwiek innej formie. Przede wszystkim, korzystanie z karty płatniczej wiąże się z obustronnymi korzyściami – zarówno dla przedsiębiorcy, jak i kupującego. Dla obu stron największym plusem takiej karty jest automatyczne odnotowywanie transakcji i błyskawiczny transfer środków. Dzięki temu, przedsiębiorca otrzymuje płatność na swoje konta już kilka minut po dokonanym zakupie. Znacznie eliminuje to problem przechowywania gotówki w kasie lub sejfie. Z kolei kupujący otrzymują wygodny, szybki i bezpieczny sposób zapłaty.
Możliwości kart płatniczych
Wykonywanie płatności to niejedyna funkcjonalność w jaką mogą być wyposażone nowoczesne czytniki kart. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest np. cashback. Usługa ta pozwala na to, aby czytnik pełnił równocześnie rolę bankomatu. Klient dokonując zakupu informuje sprzedawcę o chęci wybrania dodatkowej gotówki. Cały mechanizm polega więc na tym, że ostateczna kwota odnotowywana w trakcie transakcji jest wyższa od kwoty dokonanych zakupów. Wybrane w ten sposób pieniądze pomniejszą dzienny limit karty przeznaczony na transakcje gotówkowe. W Polsce w ten sposób jednorazowo można wypłacić maksymalnie 300 zł.
Karty płatnicze to także wiele ciekawych udogodnień. Jednym z najnowszych są płatności zbliżeniowe możliwe do wykonania za pomocą specjalnego czytnika kart oraz nowych kart płatniczych. Transakcje tego typu „pomijają” konieczność wprowadzenia numeru PIN w trakcie dokonywania płatności. Jedyne co musi zrobić kupujący to zbliżyć kartę do czytnika i przytrzymać kilka sekund. Możliwość dokonania płatności zbliżeniowej uzależniona jest od całkowitej kwoty zakupy. Z reguły nie jest ona wysoka – bardzo często jest to 50 zł. Ograniczenie to jest związane z kwestiami bezpieczeństwa i ryzyka kradzieży lub zgubienia karty. Z pewnością jest to jednak kwota idealnie pasująca do drobnych, codziennych zakupów.