Spis treści
Branża logistyczna wykorzystuje różne techniki transportowe, dzięki którym można dowieźć konkretne towary do celu. Jedną z nich jest transport FTL. Czym dokładnie jest ten typ transportu? Jakie ma on znaczenie w branży logistycznej? Wyjaśniamy!
Co to jest transport FTL?
Termin FTL transport odnosi się do transportu całopojazdowego, czyli takiego, podczas którego dochodzi do przewiezienia ładunku, który pochodzi od jednego klienta. Klient ten opłaca wtedy cały pojazd, dlatego w przestrzeni załadunkowej znajduje się wyłącznie jego towar. Odbywa się on zatem na jego wyłączność.
Sam skrót FTL pochodzi od angielskiego Full Truck Load, co można przetłumaczyć jako pełny załadunek czy pełne obciążenie ciężarówki.
Oferowany przez firmy spedycyjne FTL transport obejmować może również dodatkowe usługi, między innymi magazynowanie towaru, jego załadunek i rozładunek, formalności związane z przewozem.
Czym cechuje się FTL transport?
Do najważniejszych cech transportu FTL zaliczane są:
– Pojazd zawiera ładunek od jednego klienta – może on wypełniać całą powierzchnię albo część pojazdu,
– Łatwiejsza realizacja transportu dla firmy transportowej, ponieważ nie musi ona przewozić wielu ładunków od różnych klientów,
– Zredukowane formalności, ponieważ dotyczą one tylko jednego klienta,
– Dojazd z ładunkiem bezpośrednio do celu, bez konieczności prowadzenia przeładunków,
– Większe bezpieczeństwo transportowanego ładunku, który jest w mniejszym stopniu narażony na uszkodzenie,
– Szybkość realizacji transportu, ponieważ odbywa się on bezpośrednio do odbiorcy po optymalnie dobranej trasie.
Transport FTL a LTL – czym się różnią?
W branży logistycznej transport FTL jest przeciwieństwem transportu LTL. Czym dokładnie różnią się te dwie techniki transportowe?
Podczas gdy transport FTL dotyczy towarów jednego klienta i całego pojazdu, transport LTL dotyczy towarów wielu klientów w jednym pojeździe. Transport LTL określany jest również jako transport drobnicowy, a skrót LTL pochodzi z języka angielskiego i oznacza Less Truck Load.
W przypadku transportu LTL w jednym pojeździe znajdują się zatem towary pochodzące od wielu klientów. Mogą być to towary przewożone na paletach albo w inny sposób, zależnie od ich rodzaju.
W porównaniu do transportu Full Truck Load transport Less Truck Load jest związany na ogół z niższą ceną, ale również ma pewne niedogodności, na przykład wydłużony czas dostawy czy większe ryzyko uszkodzenia towarów w trakcie przewozu.
FTL transport – jakie ma przeznaczenie?
Transport FTL stosowany jest w branży logistycznej w celu przewozu różnego rodzaju towarów. Najczęściej używany jest on wtedy, gdy:
– Towary muszą być szybko dostarczone do celu, na przykład są to produkty spożywcze, takie jak warzywa, owoce, nabiał czy mięsa,
– Towary są delikatne i wymagają odpowiedniego zabezpieczenia na czas dostawy, aby nie uległy uszkodzeniu.
Transport FTL – jak go zorganizować?
Aby skorzystać z transportu FTL, warto wybrać sprawdzoną i rekomendowaną firmę, która oferuje kompleksowe usługi w ramach jego prowadzenia i może zadbać o cały proces spedycyjny.