Spis treści
W obecnych czasach logistyka portowa ma bardzo duże znaczenie, jeśli chodzi o funkcjonowanie wielu branż. Warto dowiedzieć się, czym dokładnie zajmuje się logistyka portowa, a także jaka jest jej specyfika szczegółowa.
Czym jest logistyka?
Logistykę można rozumieć jako bardzo szeroki proces planowania transportu dość zróżnicowanych przedmiotów. Wśród nich można wymienić zarówno surowce oraz materiały, jak i towary oraz produkty gotowe. Oprócz tego istotnym elementem wszystkich działań logistycznych jest przekazywanie niezbędnych informacji na temat transportowanych produktów, co jest bardzo istotne. Dane dotyczące dostaw powinny zawierać szczegółowe informacje na temat miejsca ich wysyłki, ale także lokalizacji ich dostawy. W obecnych czasach logistyka korzysta z dość zróżnicowanych rodzajów transportu. Wśród nich można wymienić transport drogą morską, lądową, a także powietrzną, co zależne jest od specyfiki przewozu konkretnych produktów.
Logistyka portowa
Za jedną z głównych gałęzi logistyki z całą pewnością można uznać logistykę portową, która odbywa się w portach morskich. Dotyczy ona przede wszystkim takich działań jak przeładunek, magazynowanie, a także zarządzanie ładunkami znajdującymi się w kontenerach w portach. W obecnych czasach logistyka portowa obejmuje dość szeroki zakres floty morskiej oraz przybrzeżnej, dlatego wszystkie procesy związane z realizacją transportu przebiegają w niezwykle sprawny i szybki sposób. Statki to dość uniwersalne obiekty przeznaczone do transportu towarów, ponieważ dzięki nim możliwy jest przewóz produktów o różnym charakterze, zarówno stałych, sypkich, jak i płynnych.
Węzły transportowe
Logistyka portowa obejmuje także swoim szerokim zakresem wiele węzłów transportowych, w których odbywa się załadunek oraz przeładunek niezbędnych towarów. Dzięki sprawnemu systemowi logistyki portowej wszystkie towary są ładowane na statki zgodnie z wcześniejszym planem. Dzięki zgromadzeniu wszystkich niezbędnych informacji na temat transportu konkretnych towarów możliwe jest dokładne wyznaczenie trasy oraz czasu jej trwania. Ma to bardzo duży wpływ na późniejsze zabezpieczanie towarów oraz ich odpowiednie magazynowanie, dlatego na ten aspekt powinno się zwrócić szczególną uwagę podczas planowania działań związanych z logistyką w portach morskich.
Usługi logistyczne
W portach morskich bardzo dużą rolę odgrywają usługi logistyczne, dlatego powinny być one w odpowiedni sposób zorganizowane. Dotyczą one w szczególności takich działań jak szeroko rozumiany transport, a także planowanie załadunków oraz przeładunków. Port morski może być zarówno miejscem docelowym transportu towarów, jak i także miejscem ich przeładunku. Dlatego powinien mieć stworzoną odpowiednią strukturę, która będzie ułatwiała realizowanie codziennych zadań zawodowych. Podczas organizacji pracy w porcie morskim najważniejszą kwestią jest zaplanowanie wszystkich niezbędnych procesów z odpowiednim wyprzedzeniem. Dzięki temu możliwe będzie uniknięcie powstających problemów.