Spis treści
Skuteczne rozwiązania B2B pozwalają na efektywną współpracę magazynu i sprzedaży, co przekłada się oczywiście na lepsze wyniki i większe zyski. Zmiana sposobu handlowania wpływa w dużym stopniu na procesy magazynowe, dlatego trzeba dobrze zastanowić się nad zmodyfikowaniem obsługi zamówień po uruchomieniu e-commerce B2B.
Sprzedaż i magazyn są ze sobą ściśle powiązane
Jeśli firma chce się rozwijać, odnotowywać coraz większą sprzedaż, to musi być w stanie obsłużyć coraz więcej zamówień, co z kolei ma silny związek z magazynem. W przypadku e-commerce B2B widać wyraźnie, że niektóre produkty sprzedają się gorzej lub wcale, bo przedstawiciele skupiają się przede wszystkim na towarach szybko rotujących lub na tym, czego potrzebują klienci w danym momencie, na co jest największy popyt.
Istotne jest to, aby przygotować w magazynie właściwe stacje pakowania, dopasować procesy do wdrożonego systemu. Ważne staje się wybranie odpowiednich narzędzi informatycznych, który wesprą sprzedaż B2B. Niektórzy decydują się na skorzystanie z rozwiązań w postaci abonamentu, do wyboru są rozmaite warianty, w zależności od specyfiki prowadzonej działalności, możliwości i celów biznesowych. Przy wyborze platformy zawsze powinno się mieć na uwadze dostępność produktów, sposób ich prezentowania.
Jak skutecznie zarządzać zapasami?
Umiejętne zarządzanie zapasami wpływa na sprawną realizację zamówień, efektywność działania przedsiębiorstwa, zadowolenie konsumentów. Istotne będzie przeanalizowanie popytu i prognozowanie sprzedaży, aby jak najlepiej dostosować stany magazynowe do potrzeb klientów. Świetnie sprawdza się wdrożenie systemu CRM i narzędzi do analizowania danych, aby ułatwić sobie zebranie informacji dotyczących preferencji klientów, aktualnych trendów na rynku. Świetnie sprawdza się klasyfikacja ABC, czyli dzielenie produktów od najważniejszych do najmniej istotnych, co ułatwia zarządzanie nimi. Tutaj z kolei świetnie sprawdza się system ERP, nie brakuje również gotowych oprogramowań do zarządzania zapasami, które pozwalają na zautomatyzowanie wielu działań. W efektywnym zarządzaniu niezwykle ważne są procesy przyjmowania produktów i ich komisjonowania, aby ograniczyć do minimum popełnianie błędów.
Należy wobec tego zainwestować w systemy identyfikacji towaru, które przyspieszają cały proces oraz narzędzia w postaci drukarek etykiet, skanerów kodów kreskowych. Stan zapasów musi być systematycznie monitorowany, aby sprawnie nimi zarządzać, w czym pomaga przykładowo system rfid. Bardzo ważne staje się uzupełnianie na bieżąco zapasów, aby uniknąć ich braków. Częścią efektywnego zarządzania zapasami jest dobra współpraca z dostawcami, którzy dostarczają szybko towary. Do dyspozycji są rozmaite systemy zamówień i służące do monitorowania dostaw, dzięki którym koordynowanie procesów z dostawcami staje się zdecydowanie łatwiejsze. Trzeba także zadbać o zoptymalizowanie procesów logistycznych, do czego świetne sprawdzają się systemy zarządzania magazynem, śledzenia przesyłek.