Spis treści
Małżeństwo oznacza także wspólnotę finansową, ale coraz więcej osób podpisuje rozdzielność majątkową. Czy to oznacza, że zawsze muszą mieć osobne konta? Kiedyś wszyscy małżonkowie mieli wspólne konto osobiste, co wiązało się z ograniczoną ofertę i koniecznością ponoszenia wysokich opłat. Obecnie warunki są inne. Czy nadal opłaca się mieć wspólne konto?
Kto może być współwłaścicielem bankowego konta osobistego? Co to oznacza?
Prowadzenie wspólnego rachunku bankowego zazwyczaj kojarzymy z małżonkami, ale jest to opcja przeznaczona również dla innych członków rodziny oraz osób prowadzących wspólne gospodarstwo domowe. Jest to wygodne rozwiązanie, które pomaga w budowaniu wspólnego budżetu. Mieszkające razem osoby zazwyczaj umawiają się, że za jedzenie i rachunki płacą razem – na takie konto mogą mieć wpłacać określoną kwotę, z której wspólnie będą pokrywać wydatki na prowadzenie gospodarstwa domowego. W przypadku par żyjących ze sobą bez ślubu lub związków jednopłciowych, najszybszym rozwiązaniem będzie udzielenie pełnomocnictwa do korzystania z konta osobistego jednego z partnerów. Posiadacze wspólnego konta w banku mają równy, nieograniczony dostęp do zgromadzonych na nim pieniędzy, mogą nimi dowolnie dysponować, dokonywać wpłat, wypłat, przelewów, a także pobierać na rachunek swoje pensje i inne wpływy. Współwłaściciele odpowiadają za wszelkie zobowiązania, np. spłatę debetu w koncie.
Karty płatnicze do wspólnego konta osobistego
Każdy ze współwłaścicieli konta osobistego otrzymuje własną kartę płatniczą chronioną indywidualnym numerem PIN. Użytkownicy mogą dowolnie ustalać np. dzienne limity wypłat dla swoich kart debetowych, a współwłaściciel nie ma na to wpływu, a może jedynie zastrzec kartę drugiej strony w przypadku jej zgubienia czy kradzieży. Oczywiście najlepiej ustalać takie zasady wspólnie, by nie było zaskoczenia. W przypadku chęci wzięcia kredytu odnawialnego w tym koncie, na umowie muszą się znaleźć podpisy obu właścicieli.
Wady i zalety posiadania wspólnego konta osobistego
Współposiadacze konta osobistego ponoszą jedną opłatę za obsługę, ale równocześnie mogą być obciążani podwójnym kosztem za posiadanie osobnych kart debetowych. Obecnie jednak ten argument nie ma większego znaczenia, gdyż większość rachunków prowadzona jest bezpłatnie, gdy spełnimy kilka warunków, np. dokonamy płatności bezgotówkowych na określoną kwotę, a na rachunek wpływa nasze uposażenie; trzeba tylko używać obu kart, by żadna z nich nie generowała opłat. Sprawdźmy, czy bank nie pobiera opłaty za przelewy, wypłaty z obcych bankomatów czy wypłaty gotówki w jego siedzibie – pytanie jest zasadne w przypadku starszych osób, które często płacą rachunki za pośrednictwem pracownika instytucji, gdyż nie mają dostępu do bankowości elektronicznej. Osoby, które mają wspólne konto mają większą szanse na uzyskanie kredytu. Dwie pensje wpływające co miesiąc na konto sprawiają, że rośnie zdolność kredytowa współwłaścicieli, co jest szczególnie ważne w przypadku planowania kredytu hipotecznego. Wspólne konto osobiste ma też wady – łatwiej bowiem przejąć kontrolę nad rachunkiem, gdyż są dwa hasła dostępu.
Prowadzenie wspólnego konta osobistego może być ułatwieniem w prowadzeniu budżetu, ale dobrze mieć także własne konto, na którym będziemy mieć pieniądze na różne wydatki, choćby na prezent dla ukochanej osoby.
Szukasz konta dla siebie? Sprawdź: https://nestbank.pl/dla-ciebie-i-rodziny/konta