Podstawa udanego remontu? Dobry klej!

Comment

Biznes

Jeśli planujemy remont musimy pamiętać, by zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne materiały. Bez względu na to czy remontujmy łazienkę, kuchnię czy pokój obowiązkowo musimy zaopatrzyć się w dobry klej! Ale jaki będzie najlepszy? Czy do każdego materiału powinniśmy kupić specjalistyczne spoiwo, czy może lepszym rozwiązaniem będzie postawić na klej uniwersalny? Mamy nadzieję, że tych kilka uwag, które umieszczamy poniżej pozwoli zdecydować, albo przynajmniej usunie wątpliwości. Więc zaczynajmy.

Kleje uniwersalne

Wielu producentów i fachowców powie, że to najlepsze możliwe rozwiązanie czy to w trakcie remontu, czy nawet budowy nowego domu lub urządzania mieszkania. Oczywiście kleje uniwersalne mają mnóstwo zalet i nie na miejscu byłoby twierdzenie, że to złe rozwiązanie. Przede wszystkim kupujemy jedno, duże opakowanie, co zawsze jest zaletą dla naszego portfela i nie ryzykujemy marnotrawienia często drogiego produktu. Dodatkowo mamy gwarancję, że klej wysycha w tym samym czasie bez względu na to, co łączymy. Dodatkowo kleje uniwersalne charakteryzuje duża odporność na wodę, światło, benzynę czy kwasy i oleje. Często cechuje go także duża elastyczność, co jest wyjątkowo ważne w przypadku łączenia plastiku. Jednak największą zaletą kleju uniwersalnego jest możliwość łączenia ze sobą różnego rodzaju materiałów. Na rynku dostępne są substancje potrafiące łączyć metal ze szkłem, drewno z innymi materiałami budowlanymi, czy tekturę z gładkim plastikiem. To wszystko sprawia, że wybierając klej uniwersalny możemy wykonać praktycznie cały remont domu czy mieszkania. Oprócz wysokiej jakości sztucznej żywicy  spoiwa uniwersalne składają się z substancji rozpuszczalnej, która niestety nie jest odpowiednia do każdego rodzaju materiału. Dlatego niezwykle istotne jest, by przed zastosowaniem – a najlepiej przed zakupem – dokładnie sprawdzić, co możemy za jego pomocą łączyć, by nie narazić się na zniszczenie lub nieestetyczny kolor.

Inne publikacje  FTL transport: co to jest i jakie ma znaczenie w branży logistycznej?

Kleje specjalistyczne

W tym wypadku dobieramy klej do konkretnego materiału, co gwarantuje wysoką jakość łączenia oraz brak niemiłych niespodzianek. Wśród klejów do drewna najpopularniejsze są spoiwa wikolowe, inaczej nazywane polioctanowymi. Łączą każdy rodzaj drewna oraz materiały drewnopodobne, jak płyty wiórowe czy MDF. Po wyschnięciu stają się przezroczyste, co zapewnia estetyczny dla oka efekt. Jeśli jednak chodzi nam o bardziej wytrzymałe spoiwo, to zdecydujmy się na klej poliuretanowy, który wytrzyma nawet duże obciążenia, stąd stosowany jest w przypadku klejenia schodów czy balustrad. Podobny wybór mamy wśród klejów do tworzyw sztucznych. Tutaj też występują uniwersalne spoiwa, które jednak nie sprawdzają się przy łączeniu gładkich plastikowych powierzchni – to dotyczy klejów płynnych. Zdecydowanie lepszym wyborem są kleje reakcyjne, a najlepiej te dwuskładnikowe, które po zmieszaniu tworzą trwałe i jednocześnie elastyczne spoiwo o dużej przyczepności. Ostatnim rodzajem łącznika przydatnym w trakcie remontu są kleje do tapet. W zależności od tego czy wybraliśmy tapetę winylową, papierową, czy flizelinową musimy zaopatrzyć się w odpowiedni dla danego materiału klej. W przypadku cienkich tapet papierowych klej powinien być odpowiednio rozcieńczony wodą, chyba że tapeta jest kilku warstwowa – wtedy należy powinien być gęstszy. W przypadku tapet winylowych gęstość kleju również zależy od grubości tapety, natomiast w przypadku tych z flizeliny – smarujemy spoiwem ściany.

Inne publikacje  Jak wygląda rynek nieruchomości we Wrocławiu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *