Urządzenia do niszczenia dysków twardych

Comment

Rozwiązania dla firm

Dyski twarde to przeważnie banki wiedzy na temat funkcjonowania danego przedsiębiorstwa. Są  one zbiorem bardzo poufnych informacji, takich jak akta osobowe pracowników, dane finansowe i księgowe, informacje o produktach czy raporty ze sprzedaży. Dlatego nigdy nie wyrzucaj ani nie odsprzedawaj dysków i innych nośników danych. Jeżeli chcesz się ich pozbyć, to zleć to zadanie firmie, która zajmuje się profesjonalnym niszczeniem dysków. Zyskasz pewność, że poufne informacje nigdy nie wyjdą na światło dzienne.

Niszczenie dysków twardych– jaki sprzęt?

Sprzętowe usuwanie danych jest metodą nieskuteczną, bowiem najdociekliwsze osoby zawsze znajdą sposób żeby je przywrócić i odtworzyć. W celu unicestwienia nośników danych stosuje się najczęściej specjalistyczne niszczarki. Urządzenia tego typu są bardzo proste w obsłudze. Dysk niszczony jest poprzez jego wygięcie a następnie złamanie. Jest to bardzo skuteczny i szybki sposób niszczenia dysków – cały proces trwa bowiem około 20 sekund. Inne niszczarki  pozwalają na rozdzielenie nośników na małe ścinki za pomocą mechanizmu tnącego. Obecnie są to rozwiązania, które przynoszą zamierzony efekt. Jednak wraz z rozwojem technologii może się okazać, że w przyszłości będzie można odzyskać dane nawet z malutkiego fragmentu uszkodzonego dysku. Zaczęto więc stosować metody chemiczne i termalne, o których przeczytasz poniżej. Pamiętaj jednak, że każde profesjonalne niszczenie sprzętu jest lepsze niż próba zniszczenia go samodzielnie!

Inne publikacje  Magazynowanie w modelu B2B: Kluczowe korzyści i strategie dla efektywnego zarządzania zapasam

Inne metody pozbywania się dysków twardych

Dysków twardych można się pozbyć także przy użyciu innych metod. Najczęściej stosowanymi są metody chemiczne oraz termiczne. Często bywa to jednak bardzo niebezpieczne dla otoczenia. Jedyną bezpieczną i zarówno skuteczną metodą jest technologia pozwalająca na przeobrażenie nośnika danych w ciecz, kiedy to po istnieniu dysku nie zostanie nawet ślad. Jeżeli chodzi o niszczenie termalne, to trzeba mieć świadomość, że sam ogień (chyba, że osiągnie temperaturę tysiąca stopni Celsjusza) nie zniszczy dysku.

Codziennie tworzy się i zapisuje niezliczone ilości informacji na dyskach twardych. Po upływie jakiegoś czasu decydujemy się na zakup nowego sprzętu i pozbywamy się starych nośników. Często w sposób bezmyślny, nie licząc się z niebezpieczeństwem wypływu poufnych informacji i ich trafieniem w niepowołane ręce osób trzecich. To duże niedopatrzenie, mogące być nieprzyjemne w skutkach. Aby uniknąć takich sytuacji zawsze powierzaj niszczenie dysków twardych profesjonalnym firmom, np. Rhenus Logistic. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nikt nie wykorzysta przeciwko Tobie zebranych informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *