Praca siedząca a ból kręgosłupa. Jak sobie pomóc?

Comment

Rozwiązania dla firm

 

Osoby, które spędzają wiele godzin w pracy w pozycji siedzącej, często uskarżają się na uciążliwe bóle pleców i kręgosłupa. To dolegliwości typowe dla pracy w biurze, podczas której nie ma zbyt wiele możliwości na ruch i różnego rodzaju aktywność fizyczną. Czy bólom kręgosłupa można zapobiec? W jaki sposób można je załagodzić?

 

Prawidłowa postawa

 

Aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości związanych z siedzącym trybem pracy, należy pamiętać o przyjmowaniu odpowiedniej postawy przy biurku. W czasie siedzenia ramiona
i plecy powinny swobodnie wspierać się o oparcie krzesła lub fotela. Stopy powinny być oparte o podłogę, a kolana zgięte pod kątem prostym.
Osoby chcące zapobiec bólom pleców powinny pilnować, aby się nie garbić ani nadmiernie pochylać do komputera. Należy też odpowiednio go wyregulować – siedzisko powinno być ustawione w taki sposób, aby monitor znajdował się na wysokości oczu. Dzięki utrzymaniu głowy prosto i patrzeniu przed siebie, mięśnie odcinka szyjnego nie będą napięte, a co za tym idzie – nie będą uciskać na kręgosłup.

 

Przerwa na spacer

 

Podczas pracy w biurze można – a nawet trzeba – uciąć sobie krótką przerwę na spacer. Nie chodzi tutaj o spacer po parku czy ulicy – tak naprawdę wystarczy samo odejście od biurka i przespacerowanie się po pokoju czy korytarzu. Takie przerwy warto robić jak najczęściej, np. co godzinę. Dzięki temu odpocznie nie tylko kręgosłup, ale również oczy, które przez wiele godzin są wpatrzone w ekran monitora.

Inne publikacje  Jak poprawić wydajność i komfort praccy w biurze?

 

Ćwiczenia rozluźniające mięśnie

 

Choć dla niektórych możeBusinessman suffering from back pain to być trudne do zrealizowania, w ciągu dnia warto wykonać kilka ćwiczeń rozciągających i rozluźniających napięte mięśnie. Podobnie jak krótki spacer, takie ćwiczenia są doskonałą okazją do oderwania się od komputera. Tak naprawdę wystarczy wykonanie kilku skłonów czy przeciąganie z rękoma uniesionymi do góry, aby poczuć dużą różnicę. Warto też rozluźnić mięśnie szyi – można to zrobić, powoli poruszając głową na boki. Pomocne może okazać się nawet zaciskanie dłoni w pięść, krążenie barków czy ćwiczenia oddechowe połączone z unoszeniem i opuszczaniem rąk. Takie ćwiczenia można też wykonywać przed i po pracy – regularna gimnastyka jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na uniknięcie bólu kręgosłupa.

 

Zmiana pozycji

 

Wielogodzinne siedzenie w jednej pozycji nie wpływa dobrze ani na kręgosłup, ani na nasze samopoczucie. Dlatego od czasu do czasu warto zmienić lekko swoją pozycję – wystarczy nawet założenie nogi na nogę na kilka minut (ważne, by nie spędzać w takiej pozycji kilku godzin). Podczas takiej zmiany należy pamiętać, aby plecy były cały czas proste i opierały się o oparcie fotela.

 

Fotel z podparciem lędźwiowym

 

Chociaż nie zawsze istnieje taka możliwość, należałoby wymienić swój fotel na model posiadający odpowiednie podparcie dla lędźwiowego odcinka kręgosłupa. To zapewni przyjęcie prawidłowej postawy podczas siedzenia przy biurku, a kręgosłup będzie miał odpowiednią stabilizację. Jeśli wymiana fotela nie jest możliwa, można dokupić specjalne podparcie. Zazwyczaj takie podparcie ma miękką, bawełnianą poszewkę. Wystarczy przyczepić je do fotela lub krzesła – to łatwe, ponieważ posiada specjalne, gumowe paski (które dodatkowo są zabezpieczeniem przed zsuwaniem się podparcia).

Inne publikacje  Spedycja, a logistyka

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *